piątek, 25 maja 2012

"3096 dni" Natascha Kampusch


3096 dni Natascha Kampusch
tłumaczenie: Viktor Grotowicz
tytuł oryginału: 3096 Tage
wydawnictwo: Sonia Draga
data wydania: styczeń 2011
liczba stron: 280

„Byłam dzieckiem i byłam sama, a istniał jeden jedyny człowiek, który mógł mnie uratować z tej strasznej samotności: ten, który ją na mnie sprowadził.”

Aby odpowiednio zrecenzować tę książkę najsampierw muszę przybliżyć pewną historię. W marcu 1998 roku w Wiedniu została porwana dziesięcioletnia dziewczynka zmierzająca do szkoły. Nie było żadnych poszlak. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał. Dziewczynka -  Natasha Kampusach rozpłynęła się w powietrzu. Przeprowadzono poszukiwania na szeroką skalę, także za granicami Austrii. Jak się później okazało dziewczynka przebywała 18 km. od domu swojej matki. Dziecko było przetrzymywane w betonowej piwnicy, zbudowanej specjalnie do takich celów, przez psychopatę. Spędziła tam 3096 dni. Czyli ponad osiem lat.

„Patrzył na mnie jak dumny właściciel nowego kota, a nawet gorzej: jak dziecko na nową zabawkę. Był pełen radości na to, co się stanie i jednocześnie niepewny, co z tym może zrobić.”

 „3096 dni” to wspomnienia Nataszy Kampusach z czasu więzienia jej przez Wolfganga Prikopila. Opowiada jak to dorastała z dala od ludzi, odcięta od świata, rodziny, bez żadnego wsparcia. Nie jest to suchy opis faktów z tamtego okresu. To spojrzenie dorosłej, dojrzałej osoby na tamte wydarzenia. Autorka ma dużą wiedzę z zakresu psychologii. Szczególnie interesuje się tematem przetrzymywania, porywaczy i ich ofiar. Dlatego też komentuje sytuacje – teraz już wie, dlaczego zachowywała się tak, a nie inaczej. Dlaczego on zachowywał się właśnie w ten sposób.

„Uwięziona byłam nie w swoim śnie, lecz we śnie porywacza. On zaś nie śnił, lecz poświęcił swoje życie na urzeczywistnienie okrutnej fantazji, z której nie było ucieczki również dla niego. „

Pani Kampusch najpierw przedstawia swoje dzieciństwo. Matka kochała ją, jednak była szorstką w obyciu osobą, przez to rzadko okazywała uczucie dziewczynce. Rozwód rodziców, ich nowi partnerzy, którzy jej nie akceptowali, odrzucenie w szkole, otyłość… To wszystko spowodowało jej brak pewności siebie, zamknięcie w sobie, samotność. Jak twierdzi stała się idealną ofiarą dla psychopatów i pedofili.

„Świat w którym żyłam skurczył się do pięciu metrów kwadratowych.”

Była przetrzymywana przez lata. Jedyną osobą, którą widywała to jej oprawca. Nikt inny. Zawsze sama, zamknięta. Co mogła zrobić? Sprzymierzyć się z porywaczem. Brzmi to może cudacznie, ale w miarę zagłębiania się w lekturę coraz bardziej ją rozumiałam. Musiała grać na jego zasadach. Była przetrzymywana w betonowym pomieszczeniu pod ziemią, które mogła obejść dwunastoma krokami. Pragnęła jego obecność, by nie zwariować. By nie być samą. Musiała chociaż trochę zrozumieć przepisy jego gry, by nie przegrać. Nie miała możliwości wygrać. Chodziło tylko o przetrwanie. W takiej sytuacji musiała zdobyć trochę prywatnego miejsca dla siebie. Swoje okno na świat znalazła w książkach, filmach, serialach. Byli oni jej przyszywaną rodziną. Chłonęła każdy aspekt ich świata, bo nie miała własnego.

„Przede mną stał mężczyzna, którego człowieczeństwo się zmniejszyło, fasada zaczęła się kruszyć i odsłaniać osobę po prostu słabą. Nieudacznika w prawdziwym świecie, który brał swoją siłę z poniewierania dzieckiem. Żałosny widok. Karykatura człowieka, który każe mi nazywać się maestro.”

Porywacz kontrolował każdy aspekt jej życia. Znęcał się nad nią psychicznie oraz fizycznie. Uzależnił ją od siebie całkowicie. Brutalnie ją bił, zmuszał do pracy ponad siły, głodził. Dla Kampusch ważne były drobne akty sprzeciwu. Upewniało ją to, że wciąż była odrębną jednostką. Że Prikopil nie zredukował jej do chodzącej maszyny. Nigdy przed nim nie ulękła. Nigdy nie powiedziała do niego Panie, Władco, Mistrzu.

„Gdybym traktowała go wyłącznie z nienawiścią uczucie to tak by mnie pożarło, że nie miałabym już siły by żyć dalej.”

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że w jej wypowiedziach nie ma nawet krzty nienawiści. Próbuje go zrozumieć. Analizuje jego życie, by pojąć jak mógł odebrać jej kawałek życia. Autorka nie wierzy w absolutne dobro lub zło. Sądzi, że w każdym człowieku jest po trochu jednego i drugiego. Wspomina o drobnych aktach dobroci z jego strony. O wyrzutach sumienia, które go nękały. W gruncie rzeczy Natasha twierdzi, że porywać pragnął miłości i ciepła. Idealnego ogniska domowego. Pragnął z jej strony uznania i sympatii, a jednocześnie chciał czuć się wszechwładny. Muszę powiedzieć, że momentami jej nie rozumiałam. To oczywiste, że w pewien sposób zżyła się z nim. Spędziła z Prikopilem 8 lat dzieciństwa, ale przecież był jej porywaczem, oprawcą, dręczycielem. A gdy on popełnił samobójstwo, opłakiwała go…

„ Było to tak jakby kogoś dusił i pytał przy tym czy dobrze przyłożył dłonie i czy nacisk jest odpowiedni.”

Ale Natascha uciekła. Przeżyła piekło i powróciła z niego silniejsza, mądrzejsza, pewna, że jeśli przeszła to, to przejdzie już wszystko. Druzgocące jest to, jak po jej ucieczce potraktowało ją społeczeństwo. Jako, że nie przystawała do obrazu zaszczutej i pokonanej ofiary, reagowali wręcz złością i agresją. Wszelkie jej próby zrozumienia sprawcy kwitowane były pogardliwym „syndrom sztokholmski”, chociaż niewątpliwie na niego cierpiał. Ludzie nie znoszą gdy zmienia im się jasne kryteria podziału na dobro i zło. Ona powinna być przegrana i zniszczona. On powinien być ucieleśnieniem zła, bez żadnej dobrej cechy. Natascha w tej książce uświadamia nam, że nic nie jest czarno-białe.

„ – Jestem królem – powiedział. – A ty jesteś moją niewolnicą. Masz być posłuszna.”

Ta książka jest rozliczeniem z przeszłością. Autorka zamyka pewien etap, wydaje się, że bezpowrotnie. Chcę pójść dalej ze swoim życiem. Jak sama piszę:

„Dopiero teraz , pisząc te ostatnie zdania, mogę zakończyć tę sprawę i powiedzieć z całym przekonaniem jestem wolna.”

Książkę czyta się bardzo szybko. Może Pani Kampusach jest dyletantką, ale ma bardzo obrazowy styl wypowiedzi. Plastyczne opisy pozwoliły mi w pełni odczuć grozę tej książki. „Wybrałam życie. Porywaczowi pozostała tylko śmierć.”

Nie mam prawa oceniać jej życia. A ta książka to kawałek jej życia. Jednak 8/10

23 komentarze:

 1. Nie długo się za nią zabieram.

  Co do ocen, książki tego typu pozostawiam bez ocen

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja Mama ma tę książkę za sobą i bardzo jej się podobała. Ja jednak na razie wstrzymam się z jej czytaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja także się wstrzymam, raczej nie są to moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. może kiedyś... póki co raczej odpuszczę lekturę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzę o tej książce od dłuższego czasu i bardzo bym chciała móc ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym ją przeczytała, jestem bardzo ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na mnie ta książka wciąż czeka na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przeczytać, tylko nie wiem jak ta książka mną wstrząśnie

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wyobrażam sobie jak można przetrwać takie piekło. Autorka musi być niesamowicie silną osobą.

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest straszny paradoks, ponieważ ofiara mimowolnie przyzwyczaja się do oprawcy i często jest tak, że zatraca się ta bariera, która powinna ich dzielić. Straszna książka...

  OdpowiedzUsuń
 11. ...
  jedyne, co mi przychodzi na myśl, to to, że chciałabym ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 12. syndrom Sztokholmski robi swoje stąd pewnie, choć częściowy brak nienawiści. poza tym nie oszukujmy się, kobieta na pewno z miliony razy omawiała ten temat z psychologami więc nie da uniknąć wyprania z emocji. ale i tak czego by nie powiedzieć, książkę bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 13. Takie książki lubię i bardzo chciałabym przeczytać tę pozycję. Bardzo jestem jej ciekawa. Książki, autorki i jej historii...

  OdpowiedzUsuń
 14. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę. Dotąd o podobnych przypadkach czytałem tylko w thrillerach i horrorach.

  Dodaję bloga do obserwowanych i zapraszam do siebie: http://ksiazki-recenzja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Może kiedyś, bo teraz nie za bardzo mam czas.

  OdpowiedzUsuń
 16. Hmm, przemyślę tę opcję. Bo choć książka nie do końca pasuje mi z opisu, no to ocena wystarczająco podnosi wartośc lektury w moich oczach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak uporam się ze stosikiem to może sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Straszna historia :) Aż strach wyjść z domu po przeczytaniu takiej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 19. To z pewnością wstrząsająca książka. Nie wiem, czy zdecyduję się na jej przeczytanie.. Wcześniej wydawało mi się, że nie. Ale po Twojej recenzji zaczęłam się zastanawiać...;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zwykle nie czytam takich książek, ale gdybym ją zobaczyła w bibliotece, z pewnością bym wypożyczyła. Świetna recenzja.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Uważam, że póki co jestem za młoda na tak wstrząsającą książkę. Kiedyś na pewno przeczytam, na razie spasuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Od dawna chcę ją przeczytać, mam nadzieję, że kiedyś uda mi się ją dorwać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Muszę ją kiedyś przeczytać
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz! Jestem ogromnie wdzięczna w uczestniczeniu w życiu mojego bloga.
Komentarze anonimowe będą kasowane (proszę o przedstawianie się).