niedziela, 8 lipca 2012

"Odkrycie sukuba" - Richelle Mead


Seria/cykl wydawniczy: Georgina Kincaid 6
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: styczeń 2012
Liczba stron: 304

Fanom, paranormal romance Pani Richelle Mead nie muszę przedstawiać. Podobnie jak serii o sukubie Georginie Kincaid. Reszcie wspomnę, że Richelle jest autorką bardzo popularnej serii młodzieżowej Akademia wampirów oraz cyklów dla starszych czytelników – wyżej wymieniona o sukubie i Królowej cierni.

W ostatnim tomie przygód Georgina w końcu może wieść szczęśliwy żywot u boku ukochanego Setha. Co z tego, że notorycznie zdradza go z przypadkowymi mężczyznami? Najważniejsze jest uczucie. Los jednak zawsze przeciw zakochanym. Piekło również… Oddelegowują Georginę do Las Vegas. Sukubiego raju. Kobieta mocno przeżywa rozłąkę z ukochanym. Jej przyjaciele uważają, że za nagłym przeniesieniem kryje się coś więcej. Wkraczają na trop wielkiego piekielnego przekrętu.

Nie będę wspominać o rewelacyjnym pomyśle na fabułę. Autorka nie powiela schematów, a akcja powieści jest bardzo niebanalna i oryginalna. Nie będę się powtarzać o dokładności stworzonych postaci, o tym jak są wyraziste i wspaniale zarysowane. Nie będę po raz kolejny mówić o świetnym języku, który skrzy się humorem i ironią. Bo, po co?

Podobnie wyraziłam się przy Protektoracie parasola. Jeśli ktoś dotrwał do tego momentu to znaczy, że jest miłośnikiem Georginy. Jeśli nie zna jeszcze tej serii, to niech, czym prędzej się z nią zapozna.

„Odkrycie sukuba” jest rewelacyjnym zakończeniem cyklu. Domyka wszystkie wątki, nic nie pozostaje niewyjaśnione, ani niedopowiedziane. Podsumowuje poprzednie tomy. Zgarnia w jedno miejsce wszystkie zagadki i ukazuje połączenia między nimi. W mistrzowski sposób autorka doprowadziła wszystko do zadowalającego końca, chociaż mocno przewidywalnego. Właściwie domyśliłam się mniej więcej przy czwartym tomie jak te dzieje się potoczą. Nie odbiera to jednak uroku tej historii.

Wspomnę jeszcze o okładce, która mnie osobiście zaskoczyła. Kompletna zmiana w stosunku do pięciu poprzednich części. Zmiana zdecydowanie na lepsze, choć nie rozumiem, po co zmieniać pod koniec serii konwencję. Jednak nie będę krytykować, skoro jest to zmiana na lepsze. Okładka hipnotyzuje i przyciąga wzrok. Poza tym pasuje do treści książki, co także jest plusem.

Wszystkim, którzy lubią paranormalne historie miłosne zdecydowanie polecam ten cykl. Z żalem żegnam się z rozterkami Georginy. Spędziłam z nią wiele miłych chwil. Będę ogromnie tęsknić za wszystkimi postaciami. Myślę, że jeszcze wielokrotnie sięgnę po ten cykl. Z sentymentu i aby godnie uczcić mojego ulubionego sukuba daję 10/10. Zastrzegam jednak, że jest to bardzo subiektywna opinia.

Cały cykl o Georginie Kincaid

 1. Melancholia sukuba
 2. Podboje sukuba
 3. Marzenie sukuba
 4. Namiętność sukuba
 5. Cienie sukuba
 6. Odkrycie sukuba

32 komentarze:

 1. Nie czytałam jeszcze 5 i 6 części, ale poprzednie są świetne:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właściwie to tej samej autorki, wolę Akademię wampirów. Sukub jakoś mi nie podszedł....

  Zapraszam do gry w 11 pytań:D

  OdpowiedzUsuń
 3. nie słyszałam o niej. wydaje się ciekawa, ale raczej po nią nie sięgnę.
  zapraszam do mnie na recenzje ksiazki-swiata.blogspot.com ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachęciłaś mnie:) Nie słyszałam o tej serii, i widzę, że wiele straciłam, poszukam w księgarniach.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. cała seria stoi u mnie na półce i cały czas czeka w kolejce, nie mogę znaleźć czasu :/ ale przeczytam z całą pewnością :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wydaje mi się, że ta książka przypadłaby mi do gustu. Zdecydowanie wolę inny typ fantastyki... No nie, por prostu nie mogę się do niej przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsza część wciąż przede mną, ale czeka na swoją kolej na mojej półce.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Fabuła nie do końca do mnie przemawia...

  OdpowiedzUsuń
 9. nowa seria - nowe wyzwanie <3
  http://books-for-imagination.blogspot.com/ zapraszam do mnie oraz oczywiście obserwuje . ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest sporo pozycji Richelle Mead, które chciałabym przeczytać, ale Sukub jest, nie wiedzieć czemu, zawsze na ostatnim miejscu...

  OdpowiedzUsuń
 11. Najpierw poszukam Melancholi.. ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. nie czytałam cyklu, ale chyba muszę nadrobić. wydaje się zaciekawiać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Połowa cyklu stoi już od roku na mojej półce, ale w te wakacje muszę go przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czuję się zaczęcona :) Jak tylko wpadnie mi w ręce to od razu się za nią zabiorę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Aż wstyd się przyznać, ale nie czytałam żadnej części tej serii, chociaż praktycznie wszystkie zgromadziłam na półce :/ Może kiedyś to nadrobię. Nie wiem tylko kiedy :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Szkoda, że aż tyle tomów wchodzi w skład owej serii, gdyż bardzo mnie on ciekawi, lecz na chwilę obecną mam tak dużo innych cykli do ,,pilnowania'', że nie dam rady zabrać się za kolejną serię.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie czytam książek z tej serii...i raczej nie zacznę;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam całą serię i uwielbiam ją. Szkoda, że się skończyła :) A wszystkie moje opinie na temat kolejnych tomów także były bardzo subiektywne :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja, mimo że jestem fanką twórczości pani Mead, mam za sobą jedynie pierwszą część tej serii. Podobała mi się średnio, dlatego nie sięgałam po kolejne, ale muszę przyznać, że z pewnością to zmienię!

  OdpowiedzUsuń
 20. "Akademię Wampirów" mam za sobą, a tą serię mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Tej części jeszcze nie czytałam. Całą serię bardzo sobie cenię :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie znam tego cyklu i biorąc pod uwagę gatunek oraz tematykę, są to zupełnie nie moje klimaty - spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem wielką fanką tej serii! Przeczytałam wszystkie części poza "Odkrycie sukuba", dlatego część recenzji musiałam pominąć. Jednak wysoka nota i moje uwielbienie sprawia, że nie mogę jej nie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jestem wręcz zaintrygowana Twoją recenzją, a co za tym idzie - tą książką i całą serią. Myślę, że mogłaby mi się spodobać!

  OdpowiedzUsuń
 25. Niestety, mimo tak pozytywnej recenzji książka mnie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 26. Uwielbiam tą serię, po przeczytaniu tej cześci bardzo żałowałam, że to już koniec...

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie przepadam za paranormal romance, więc ta książka raczej nie jest dla mnie, tym bardziej, że nie znam poprzednich części cyklu.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 28. Mam ochotę na całą serię.:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Przeczytałam całą serię i już teraz wiem że będzie mi brakowało przygód odważnej Georginy ;-( Zakończenie co prawda dało się przewidzieć (z Sethem) ale całkowicie mnie zaskoczył "anioł z misją". Polecam wszystkim szukających luźnej lektury podczas podróży "i pod poduszkę" ;-) Ze swojej strony zapraszam do recenzji wszystkich książek o sukubie Georginie Kincaid

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz! Jestem ogromnie wdzięczna w uczestniczeniu w życiu mojego bloga.
Komentarze anonimowe będą kasowane (proszę o przedstawianie się).