poniedziałek, 20 lutego 2012

"Zbłąkany anioł" Melissa de La Cruz


Tytuł: Zbłąkany anioł i krwawe walentynki
Autor: Melissa de La Cruz
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Jaguar
Tom:5
Strony: 399
Na przekór wszystkim niepochlebnym opiniom lubię tę serię. Jest przykładem na to, że książkę młodzieżową można napisać dobrze pod względem językowym oraz na to, że nawet z aniołami (których osobiście nie trawię) można stworzyć interesującą i wciągającą fabułę.
Schurley jest w końcu spokojna i szczęśliwa u boku ukochanego Jacka. Jednak schronienie na łodzi hrabiny okazuje się złotą klatką. Zakochanym udaje się uciec. Dzięki czemu mogą wypełnić ostatnią wolę Lawrenca Van Alena. Jednakże wciąż muszą uciekać przed najemnikami wynajętymi przez Mimi, a Ventorami hrabiny. Sojusznika nieoczekiwanie odnajdują w mnichu z tajemniczego zakonu peruwiańskiego.
"Nie wierzę w przeznaczenie. Nie wierzę, że miłość jest z góry przesądzona."
Tymczasem Mimi zajmuje miejsce Charlesa i przejmuję opiekę nad wszystkimi Błękitnokrwistymi. Chodzą plotki, że ma ona zostać usunięta ze stanowiska. Ktoś rozsyła po Internecie filmik gdy jeden z wampirów pożywia się. Na filmie znajduje się oświadczenie, że ten wampir wkrótce zginie. Mimi musi odszukać zabójcę zanim zostanie strącona z tronu.
„Nie zamierzała pozwolić, żeby ktoś zginął na jej zmianie”
Książka podzielona jest na części. Pierwsza z perspektywy Schurley, druga z punktu widzenia Mimi, a w trzeciej narratorką jest nowa postać – Deming. Nastoletnia ventorka mająca za zadanie wytropić osobę która rozprzestrzeniła filmik. Część czwarta to podsumowanie dla każdej narratorki.
"Lepiej jest być niezależnym i panem własnego świata niż niewolnikiem"
Muszę przyznać, że ta część nie była pasjonująca. Wszyscy bohaterowie przez całą powieść odkrywali tajemnice, które można by rozwikłać w paru rozdziałach. Autorka rozciągnęła je na całą książkę. Przez to akcja jest bardzo spowolniona. Co gorsza wszystkie bohaterki odkrywają tę samą tajemnice (chociaż o tym nie wiedzą) przez co czytelnik kręci się w kółko.
Bardzo spodobał mi się fakt wplecenia w fabułę kilku faktów historycznych. Przykładowo willi Medyceuszy. Muśnięta była też historia samego rodu De Medici.
Postacie w książce są dość dobrze wykreowane chociaż dość płaskie i niezbyt skomplikowane. Naturalnie miotają nimi skrajne uczucia złość, miłość, zazdrość, gniew, jednakowoż nie są jakieś szczególnie złożone.
W samej akcji powieści podoba mi się to, że miłość jest tylko uroczym dodatkiem. Bohaterowie rozwiązują jakąś zagadkę i to jest kluczowe. Miłość jest motorem napędowym wszelkich działań.

Druga część, czyli Krwawe walentynki były dla mnie o wiele ciekawsze. Były to opowiadania uzupełniające. Pierwsze opisuje Oliviera i to jak przeżywał rozstanie z Schurley. Jak i z kim… Kolejne opowiada o młodej Allegrze Van Alen i jej pierwszym zauroczeniu pewnym chłopcem z liceum. Ostatnie to już historia Jacka i Schurley.
Ten dodatek był ciekawszy od samej książki. W pewien sposób uzupełnił historię Błękitnokrwistych o pewne elementy. Dostałam wgląd na to co działo się przed rozpoczęciem akcji, a także poza sceną kluczowych wydarzeń. Jak w puzzlach – odnalazły się brakujące fragmenty układanki.
Popełniłabym karygodny błąd gdybym nie wspomniała o olśniewającej oprawie graficznej! Po pierwsze piękna, fascynująca mroczna okładka ze skrzydełkami. Po drugie, śliczne, drobne, delikatne rysuneczki piór i róż w dolnych rogach kartek. Książka jest absolutnie pięknie wydana.
Jak już powiedziałam seria jest mocno krytykowana. Dlatego też każdemu kto poszukuje arcywielowymiarowych postaci, akcji, która biegnie na złamanie karku i głębi psychologicznej nie polecam. Wręcz odradzam.

18 komentarzy:

 1. Czytałam, ale według mnie to już nie są ci sami "Błękitnokrwiści" co na początku. Jakoś wszystko się zmieniło, przynajmniej takie mam odczucie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Skończyłam właśnie wczoraj czytać tę część i mam podobną opinię do Twojej :). Kocham Oliviera <3.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii, więc nie wyrażę o niej żadnego zdania. Jeśli uda mi się nabyć ten cykl i przeczytać, to zapewne podzielę się swoimi wrażeniami.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię tej serii, czytałam pierwszą część i na tym skończyłam. Nie mój typ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam zamiar przeczytać tą serię :]
  www.ksiazki-blair.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Choć z pewnością nie chwycę za tą pozycję (nie moje klimaty), czeszę się, że przeczytałam twoją recenzję. Pokazujesz nie tylko plusy, ale również minusy lektury. Poza tym mam dzięki Tobie kolejny ciekawy cytat("Nie wierzę w przeznaczenie. Nie wierzę, że miłość jest z góry przesądzona.") do mojego zielonego notesu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie dla mnie. :)
  +dodaję do obserwowanych. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam jeszcze żadnej recenzji tej książki, dlatego tym bardziej mnie Twoja recenzja zaciekawiła :) Może kiedyś sięgnę po książki z tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam praktycznie wszystkie części tej serii poza najnowszą i mimo, że jedna książka mi się nie podobała to i tak uwielbiam tą serię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przeczytałam już niemal wszystkie części. Błękitnokrwistych lubię, ale ciężko to przychodziło. Całe szczęście, że każdy tom robi się ciekawszy od poprzedniego :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem w tej grupie krytykującej, pierwsza część nie podobała mi się zupełnie, pozostałych nie czytałam i raczej tego nie zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jeszcze nie czytałam żadnej powieści z tej serii, ale chętnie przekonałabym się, jaka jest- lubię poznawać książki, na temat których opinie są bardzo podzielone.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam jedną część tej serii, ale jakoś mnie do niej nie ciągnie więcej...

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka młodzieżowa napisana dobrym językiem to faktycznie ostatnio rzadkość, ale mimo to się zawaham :P

  OdpowiedzUsuń
 15. Może przeczytam jak tylko troche czasu będzie, narazie jestem zawalana kartkówkami ;D
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie http://mylittlelibrary-gumciobook.blogspot.com/
  Cudowny blog, będe często wpadać, dodałam się do obserwatorów ;D

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy blog;)
  Obserwuje i również zapraszam do obserwowania mojego bloga.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jakoś jestem uprzedzona do tej serii, więc odpuszczę sobie zdecydowanie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Proszę sprawdź czy, aby na pewno dodałaś mój blog do obserwowanych, ponieważ nie mam Cię w obserwatorach, a jesteś już drugą osobą i nie wiem czy Ty zapomniałaś, czy ja mam jakiś problem :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz! Jestem ogromnie wdzięczna w uczestniczeniu w życiu mojego bloga.
Komentarze anonimowe będą kasowane (proszę o przedstawianie się).