piątek, 14 grudnia 2012

"Achaja tom 3" Andrzej Ziemiański
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: grudzień 2004
Liczba stron: 416

Zakończenie trylogii nie spełniło moich oczekiwań. Mam wrażenia jakby ta część pisana była na kolanie. Żałuję, że tak to się niefortunnie skończyło, jednak ogólne wrażenie jest jak najbardziej pozytywne.

„Inteligent w roli kata.”

Troy sprzymierzone z nieznaczącym państewkiem Arkach atakują Cesarstwo Luan. Napad na cesarstwo to samobójstwo, jednak genialni politycy jak  Biafra czy Zaan udowadniają, że wojny nie wygrywa się liczebnością wojska, a zagraniami taktycznymi i innowacyjnością.

„Taka to zawsze powie kocham cię w momencie ucinana głowy.”

Fabuła nie skupia się już na Achai (choć oczywiście to ona wciąż jest osią fabularną), a na konflikcie zbrojnym i co z niego wyniknie. Książka opowiada o tym jak wojnę widzi zwykły żołnierz, jak generał, a jak stojący z boku król. Rozdziały są poświęcone opisom potyczek, analizom taktyki i sposobowi rozmieszczenia wojsk. Dla mnie to było to bardzo ciekawe i jestem zadowolona z położonego na ten wątek nacisku. Tym samym Autor musiał ograniczyć uwagę poświęcaną innym tematom. Ostatnia część pozbawiona jest dyskursów filozoficznych Maga Meriditha z Wirusem. Zirytowało mnie to, ponieważ uważałam, że rozmowy na temat bogów, poznania, woli bożej itp. za największy atut tej trylogii. Ogromna szkoda.
Co jeszcze ograniczył? Ano puścił w zapomnienie niektóre postacie, zignorował niektóre wątki i ogólnie to, co było dla Pana Ziemiańskiego niewygodne usunął w cień.

Autor przedstawia prawdziwą wojnę – nie tę opiewaną w pieśniach i balladach, a tę realną razem z wszami, głodem, śmiercią, brudem i krwią. Książka pod tym względem jest naturalistyczna i Autor nie szczędzi nam dokładnych opisów smrodu ciał i oddawania moczu do napojów żołnierzy. Walki są dla mnie przedstawione bardzo autentycznie, bez półobrotów, piruetów, salt i innych głupot. Brak im może malowniczości ale jest prawda. Autor wręcz się śmieje z wyobrażenia, że wojna jest czymś chwalebnym i uświęconym.

Pochwalę raz jeszcze świat przedstawiony w tej serii. Cała rzecz dzieje się w równoległej rzeczywistości u schyłku antyku, gdy do lamusa odchodzą epickie potyczki szermierzy natchnionych, a następuje nowa epoka, w którym byle chłop może zastrzelić każdego, nawet wytrenowanego szermierza. Epoka, w której Nikt staje się Kimś. Nowe czasy, w których Nikt może odrzucić bogów i sam być panem.
Autor opowiada wydarzenia perspektywy współczesnego obserwatora. Wyjaśnia tamten świat, porównując go niekiedy do tego teraz nam znanego. Obecność Autora na kartach powieści jest bardzo przyjemnym zabiegiem, dzięki któremu czujemy większą z bohaterami i samym pisarzem.

Powtarzać się nie lubię i sądzę, że temat kreacji postaci wyczerpałam w poprzedniej recenzji, jednak ażeby przybliżyć jakoś ich specyfikę podkreślę, że główny amant powieści jest notorycznie pokryty własnymi wymiocinami, natomiast Achaję można uznać za pospolitą zabijakę. Dziewczyna płynie z prądem. Nie ma przed sobą celu, wykonuje jedynie rozkazy. Nie dąży do odkrycia tajemnicy, bądź wykonania jakiejś misji. Przyjmuje to, co daje jej życie. A raczej mierzy się z problemami, które wciąż się przed nią piętrzą.

O słownictwie wspominałam już wcześniej, dlatego rozwodzić się nie będę. Powiem tylko, że stylizacja języka jest genialna. Autor nie żałuję wykrzykników i wielokropków. Mnie to nie przeszkadzało. Bardzo ciekawe było scalenie krwawych opisów walk i słownictwa jak z rynsztoka z bombastycznymi przemówieniami i patetycznymi mowami. To bardzo dobrze świadczy o sprawności językowej Autora, skoro tak płynnie potrafi przechodzić z jednej specyfiki językowej do innej.

Jak już powiedziałam na początku spodziewałam się czegoś więcej.
No i jak ocenić tę książkę? Jak ocenić całą trylogię? Sama nie wiem. Ogóle wrażenie jest dobre, ale gdy przyjrzymy się bliżej części 3, widać braki, niedociągnięcia i inne niedoróbki. Ten tom – 7/ 10
Całość – 9/10


Już niebawem nowa książka Pana Krzysztofa Spadło... informacja tutaj

15 komentarzy:

 1. w sumie to nie spotkałam się jeszcze z trylogią, ale jakoś po twojej recenzji jestem niezdecydowana :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja niestety stanęłam na pierwszym tomie i dalej już nie dałam rady. Po prostu jakoś nie wciągnęła mnie tematycznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. No i właśnie... ja nadal nie ruszyłam pierwszego tomu, a mój brat chodzi za mną z tą książką i chodzi... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Całą trylogię czytałam dwa razy (nawet całkiem niedawno) i muszę się zgodzić z Twoją opinią o trzecim tomie, który był najsłabszy. Zakończenie całkowicie mnie rozczarowało, ale mam nadzieję, że Ziemiański jakoś do niego nawiąże w kolejnym tomie "Pomnika Cesarzowej Achai".

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza część marzy mi się na Święta :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki nowemu wydaniu trochę zainteresowałem się tą książką i zdaje mi się, że kiedyś ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przede mną jeszcze ciągle cała seria:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój kuzyn czytał tę książkę i ją zachwalał. Może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę najpierw dorwać poprzednie tomy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam wcześniejszych części, ale widzę, ze naprawdę warto je przeczytać. Dlatego poszukam ich w bibliotece, albo kupię, bo mnie zaciekawiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej nie dla mnie, ale myślę, że mój tata byłby zainteresowany całą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam okazji sięgnąć po Ziemiańskiego, ale "Achaja" chodzi za mną już jakiś czas i może sięgnę po nią przy najbliższej wizycie w bibliotece;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mi się niestety nie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 14. masz wspaniałego bloga! będzie mi miło jeśli spodoba Ci się mój i również go zaobserwujesz ;))

  OdpowiedzUsuń
 15. nie czytałam i raczej by mi się nie spodobała. . ;P

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz! Jestem ogromnie wdzięczna w uczestniczeniu w życiu mojego bloga.
Komentarze anonimowe będą kasowane (proszę o przedstawianie się).