piątek, 19 lipca 2013

„Dynastia Tudorów, Król, królowa i królewska faworyta” Michael Histst, Annie GracieTytuł oryginału: The Tudors: The King, the Queen, and the Mistress
Wydawnictwo: Mira
Data wydania: 19 czerwca 2013

Historia Henryka VII i jego licznych żon rozpala wyobraźnię wielu ludzi. Stanowi ona właściwie gotowy materiał na fabułę książki, filmu czy też serialu. Artyści skrzętnie korzystają z tego motywu, co bynajmniej nie jest naganą. Sądzę, że perypetię namiętnego króla, który z powodu porywów serca doprowadził Anglię do upadku, będzie skarbnicą tematów na wiele, wiele lat. I jak najbardziej taka wizja mi się podoba! Uwielbiam historię i myślę, że poznawanie losów Henryka wciąż na nowo, nigdy mi się nie znudzi.  Oto powstała kolejna powieść, tym razem zrodzona na podstawie serialu, pod tym samym tytułem.

Naprawdę nie sądzę, by przybliżenie fabuły miało jakikolwiek sens, gdyż dzieje tego władcy znane są wszystkim, nie tylko pasjonatom historii. Ten etap w dziejach jest tak barwny i plastyczny, że wystarczy odrobina literackiego kunsztu, by nadać dziejom króla Anglii polot i zadowolić czytelników. Myślę, że pisarce się udało.

Nie widziałam jeszcze serialu, ale nawet pozbawiona odniesienia, wszystko doskonale zrozumiałam . Język jest prosty, ale zaszły delikatne próby kreacji go na dawną modłę. Trochę było tego za mało, jednak doceniam to, że autorka przynajmniej się starała. Fakt, że powieść została napisana na podstawie scenariusza serialu wyraźnie widać. „Dynastia Tudorów” stworzona jest z krótkich scen, jakby serialowych ujęć, luźno ze sobą powiązanych. Owszem, tworzą ze sobą spójną fabułę, ale ta migawkowość niesamowicie rzuca się w oczy. Poza tym Anna Grace z pewnością miała przed oczami ten serial i gdy pisała to automatycznie pojawiał jej się w głowie dany obraz, ilustrujący określoną sytuację (tak podejrzewam). Pisarka zapomniała, że nie każdy oglądał pierwowzór  i przydałyby się  opisy wyglądu, pomieszczeń i innych. To największy minus. Powieść oparta jest głównie na dialogach, co mocno dynamizuje akcje. Dzięki temu czyta się niesamowicie szybko, choć nie wszystko jest dobrze scharakteryzowane.

Co ciekawe, mimo nielicznych opisów, czasy są dobrze scharakteryzowane. „Dynastia Tudorów…” to powieść niesamowicie wciągająca. Przepadłam z kretesem w gąszczu pałacowych intryg, zabaw, uczt, knowań i machlojek. Atmosfera ówczesnego dworu została przez pisarkę świetnie oddana.

Powieść „Dynasta Tudorów. Król, królowa i królewska faworyta” przysporzyła mi wielu wrażeń. Doskonale wczułam się w bohaterów powieści, przeżywałam z nimi ich dramaty, martwiłam się ich upadkami, a radowałam wzlotami. Pałacowe intrygi nadały historii mrocznego posmaku, dzięki czemu książka nie wydaje się przeładowana scenami miłosnymi. I choć mam wrażenie, jakby za mało było w tym dziele odautorskiego wkładu, to czytało mi się go rewelacyjnie i pragnę więcej! Polecam tę powieść fanom serialu, ale także miłośnikom historii, bo odkrywanie dziejów dynastii Tudorów, za każdym razem jest równie emocjonujące! Zapewniam, że „Dynastia Tudorów, Król, królowa i królewska faworyta” sprawi, że na chwilę przeniesiecie się daleko wstecz, przeżyjecie wielkie z bohaterami powieści wielkie dramaty i jeszcze większe namiętności, a wszystko ubrane to w cudowny kostium z epoki. Polecam!


15 komentarzy:

 1. Nie znam tej historii ani w wersji serialowej, ani w książkowej i chyba raczej się to nie zmieni, ponieważ nie czuje zainteresowania tematyką tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wydaje mi się, żeby ta książka była dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zostałaś nominowana do The Versatile Blogger Award! Zapraszam do zabawy :-)
  Szczegóły tutaj: http://all-you-need-is-book.blogspot.com/2013/07/nominacje-nominacje.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością jest to książka dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za powieściami historycznymi, ale wszystko co się tyczy Tudorów - przyciąga moją uwagę :D Dlatego z miłą chęcią sięgnę także i po tę powieść :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem przekonana do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że historia Henryka VII jest doskonałym potwierdzeniem tego, że najlepsze scenariusze pisze życie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z przyjemnością się z nią zapoznam, Tudorowie to jedna z najciekawszych dynastii :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. W przyszłości nie omieszka zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Najpierw planuję obejrzeć serial, a później zabiorę się za książkę :) Mnie również historia Henryka nigdy się nie nudzi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Serial znam i oglądałam go z przyjemnością, ale do książki mnie raczej nie ciągnie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam do przeczytania! Muszę się wreszcie sprężyć i przeczytać :) Cieszę się, że Ci się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przeczytałam już parę opinii o książkach i serialu i coraz bardziej ciągnie mnie do "Dynastii Tudorów" :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie miałam przyjemności oglądać tego serialu, ale za to mam w planach przeczytać książkę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzisiaj widziałam ją w promocji, ale jakoś bliżej się nie przyjrzałam. Nie jestem pewna czy by mnie wciągnęła :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz! Jestem ogromnie wdzięczna w uczestniczeniu w życiu mojego bloga.
Komentarze anonimowe będą kasowane (proszę o przedstawianie się).