niedziela, 19 lipca 2015

"Epoka hipokryzji" Kamil Janicki

Czy rozkosze były dozwolone kobietom w dawnych epokach?
Może to prowokujące pytanie, ale myślę, że zadane słusznie. Wokół minionych epok nawarstwiły się mity, które aż proszą o odbrązowienie. Kamil Janicki podjął się tego zadania i wyszedł z tej batalii zwycięsko. Stworzył ciekawą książkę o dużej wartości naukowej. Sam pisarz jest historykiem, autorem licznych publikacji odkłamujących przeszłość. Dawniej był tłumaczem książek popularnonaukowych. Teraz kieruje portalem ciekawostkihistoryczne.pl, jest również kierownikiem redakcji Znak Horyzont. Często publikuje swoje teksty w gazetach popularnonaukowych np. Fakt historia czy też Gazeta Wyborcza. Najchętniej bada życie codzienne w minionych wiekach, a jego ulubioną bohaterką przeszłości jest Bona Sforza. Pochodzi z Krakowa i jest częstym gościem radia Kraków czy też Tok FM.

Odpowiadając na pytanie - przed wojną nie. Panował wówczas kult podwójnej moralności. Było to wówczas dobrze przyjęte, ażeby chłopiec uczył się pod okiem ojca , jak działa kobieta, w domach publicznych. Uważano, że dobrze wpływa to na zdrowie mężczyzny – pozwala pozbyć się migreny, czy też nadmiernego zdenerwowania. Lekarze zapisywali chodzenie do burdeli na recepty. Wnioskowano wówczas, by powstały „dobroczynny domy publiczne dla ubogich studentów”. Prostytutka była filarem życia społecznego.

Z kobietami było inaczej: zapewniano je, że by być godną swojego męża musi być anielsko czysta i dziewicza. Dlaczego? Oprócz męskiej hipokryzji powodem mógł być strach przed chorobami. Kiła, rzeżączka i syfilis siały spustoszenie. Dlatego też mężczyzna, by mieć pewność, że nie zarazi się taką chorobą wolał mieć za żonę dziewicę. Do tego warto przypomnieć podstawowy powód kultu dziewictwa, na którym to opierał się cały patriarchalny model rodziny – mężczyźni potrzebowali pewności, że dziecko jest ich. Co do samego stosunku w okresie przedwojennym to np. lekarze w Niemczech odradzali wszelkie pieszczoty, całusy lub objęcia. Dopiero na Drugim Zjeździe Kobiet Polskich Zofia Nałkowska ośmieliła się powiedzieć „chcemy całego życia”.

Co się potem stało? Po IWŚ z pejzażu miejskiego znikła instytucja przyzwoitki. Kobiety mogły już samodzielnie bywać w restauracjach i na ulicach. W czasie XX-lecia międzywojennego nastąpiła prawdziwa rewolucja seksualna. Kobiety zapragnęły mieć przyjemność z seksu, a także wypróbowywać partnerów przed ślubem. Pojawiło się coś takiego jak „chodzenie z chłopcem”, które było kolejnym etapem przed narzeczeństwem w drodze do ślubu. Dama, która sypiała z kawalerem, z którym potem się rozstała, nie była już zhańbiona na całe życie.

„Epoka hipokryzji” to książka, która w kompleksowy sposób prezentuje tło obyczajowo-społeczne II Rzeczpospolitej. Autor używa poprawnego, popularnonaukowego języka, często wplata anegdotki np. na temat swojej żony. Przenikanie tekstów źródłowych ze współczesnym językiem autora jest wyjątkowo płynne, nie ma żadnego narracyjnego zgrzytu. Książka jest wnikliwa, poparta licznymi źródłami z epoki. Do tego uzupełniona pięknymi ilustracjami, które w cudowny sposób dopełniają tekst.

Od zawsze wiedziałam, że historia nie jest nudna. A ciekawostkihistoryczne.pl potwierdzają moje przekonanie. Czekam na kolejne dzieła spod ręki tej strony. Przyznam szczerze, że jednak czytelnik musi żywić jakieś umiłowanie do historii, gdyż bez tego, taka publikacja, nawet o seksie, wyda mu się nużąca i przeładowana informacjami. Jeśli kogoś bardzo interesuje ten temat to na końcu dzieła pana Kamila Janickiego znajduje się bibliografia, która pomogła mu w opracowaniu tematu. Liczy przeszło 30 stron, więc jest w czym wybierać.

8/10

27 komentarzy:

 1. Ta książka jakoś do mnie nie przemawia :/
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki, które pokazują rzeczywistość zupełnie inną od naszych wyobrażeń - nie pozostaje nic jak przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też podobała mi się książka. Pan Kamil dotarł do bardzo zastanawiających ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na książkę zwróciłam już uwagę, gdy pierwszy raz zobaczyłam ją w zapowiedziach. Prędzej czy później po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Non stop wpadam na tę książkę, to chyba przeznaczenie no i też insynuacja, że muszę ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że nie żyjemy już w czasach, kiedy to lekarze zapisywali chodzenie do burdeli na recepty. Ja w życiu nie pogodziła bym się z taką ''kontrolowaną rozwiązłością'' :)
  Ogólnie tematyka książki bardzo intrygująca i kontrowersyjna, dlatego w wolnej chwili postaram się mieć na uwadze tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy temat, ale chyba całej książki bym nie przeczytała. Chyba mi Twoja recenzja wystarcza ;).

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem wielką fanką historii, ale po takie opracowanie chętnie sięgnę. Jestem pod wrażeniem pracy autora skoro sama bibliografia jest tak obszerna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja niestety umiłowania do historii nie mam. Historia i ja, to po prostu niezbyt dobre połączenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Historia w takim wydaniu z pewnością nie jest nudna. Mam na nią wielką ochotę :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgadzam się - w przypadku podobnych książek czytelnik musi już na starcie interesować się historią lub tematyką danego tekstu, bo wszystko może się wydać zbyt monotonne i szczegółowe. Jednak jeśli należy się do grona zainteresowanych, czytanie staje się niezwykłą przyjemnością!

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię historię i książkę mam zamiar przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Historię lubię, ale nie wiem, czy w aż tak dużym stopniu, y sięgać po podobne pozycje. Zawsze najbardziej ceniłam antyczne czasy, a te późniejsze interesowały mnie już coraz mniej. Podoba mi się jednak sam temat, o tym się mówi. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. "jego ulubioną bohaterką przeszłości jest Bona Sforza" - Przeczytałam tylko kilkanaście stron innej książki Janickiego i od razu się tego domyśliłam. ;) I - ponieważ znam już "Damy Złotego Wieku" - nie ciągnie mnie do pozostałych publikacji autora. Męczyły mnie te dygresje i nawiązania do współczesnych czasów (zwłaszcza kiedy krytykował współczesne miasta włoskie). Ale, oczywiście, dobrze, że popularyzuje historie znanych kobiet (choć momentami wolałabym, by to historyczka pisała o kobietach ;).

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię historyczne, ale ten aspekt w tym okresie mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam historie, ale międzywojniem nigdy jakoś szczególnie się nie interesowałam, więc spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 18. To świetna pozycja, którą czytałam z przyjemnością. Niektóre kwestie o których autor wspominał jeżyły mi włos na głowie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeśli kiedykolwiek ta pozycja wpadnie w moje ręce, przeczytam ją z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Tematyka bardzo interesująca, więc chętnie zapoznałabym się z tą pozycją. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Oczywiście, że historia nie jest nudna ! Czytałam dopiero jedną pozycję Janickiego ("Pierwsze Damy II RP"), ale już nie mogę się doczekać, kiedy zajrzę do następnych :-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam całkiem sporo opinii na temat tej książki i większość była pozytywna. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Jak tylko będę miała okazje, to na pewno przeczytam :).

  OdpowiedzUsuń
 23. Pamiętam, że rozśmieszyło mnie w tej książce to, że w którymś momencie autor pisze, że mężczyźni mogli czerpać zadowolenie z seksu, a kobietom pozostawała radość z macierzyństwa...później zdałam sobie sprawę, że kobiety musiały wieść smutny żywot w tamtych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ciekawy temat - jako, że lubię historię, ta książka z pewnością by mnie zainteresowała. Lubię zaglądać na ciekawostkihistoryczne.pl. No i sam tytuł - "Epoka hipokryzji" wiele wyjaśnia.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo lubię publikacje autorstwa Janickiego i mile wspominam lekturę "Pijanej wojny". Chętnie zainwestuję i w tę pozycję. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Czytałam jakiś czas temu i rzeczywiście książka jest niezwykle interesująca. Mnóstwo ciekawostek, którymi później można ubarwić niejedno spotkanie towarzyskie ;-).

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo, bardzo, bardzo ciekawa książka! Na pewno przeczytam. Sądzę, że dużo wniesie do mojej wiedzy o naszej płci pięknej z perspektywy historii. : )

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz! Jestem ogromnie wdzięczna w uczestniczeniu w życiu mojego bloga.
Komentarze anonimowe będą kasowane (proszę o przedstawianie się).