niedziela, 10 lipca 2016

Filmowo #4

Ostatnio oglądam serial „Świat bez końca”. Jest to poniekąd kontynuacja „Filarów ziemi”, choć rzecz dzieje się 200 lat później. Przenosimy się do Średniowiecza, na wspaniale wykreowanym tle historycznym rozgrywają się dramaty, namiętności wielka polityka i wielkie oszustwa. Serial, podobnie jak „Filary ziemi” jest mocno antyklerykalny. To właśnie w kościele dokonują się największe intrygi i to on jest źródłem wszelkiego zła.
Podoba mi się gra aktorska, kostiumy, a także dobrze dobrana ścieżka dźwiękowa. W serialu wystąpiła między innymi Cynthia Nixon, znana z serialu „Seks w wielkim mieście” oraz Megan Fallows, która zagrała uroczą Anię z Zielonego wzgórza. Choć muszę przyznać, że zobaczenie marzycielskiej Ani, jako kobiety mocno dojrzałej było wydarzeniem wstrząsającym. Chyba nic tak mocno nie uświadomiło mi nieubłagującego upływu czasu, jak zobaczenie Ani która nagle stała się dorosłą Anną… 


Polecam wielbicielom seriali historycznych. 

Mój Nikifor”
Film opowiada o przyjaźni między Marianem Włosińskim a Nikiforem Krynickim – malarzem prymitywistą. Ten pierwszy z opieki nad malarzem uczynił sens swojego życia. Wszystko temu podporządkował, także swoje rodzinne szczęście.
Nikofora zagrała wspaniała aktorka Krystyna Feldman. Oczywiście granie przez kobietę męskiej roli wywołało wiele kontrowersji, ale po obejrzeniu tego filmu, nie mam wątpliwości, że nikt nie oddałby złożonego charakteru malarza i jego trudnej relacji z Włosińskim tak jak ta genialna aktorka.
Na jedno pytanie film nie dał mi odpowiedzi – dlaczego Marian Włosiński poświęcił całe swoje życie Nikiforowi? Dlaczego? Malarz stał się dla Mariana ważniejszy od rodziny. Czy to po prostu artystyczna charyzma? Film ten nie odpowie na to pytanie, dlatego tylko 7/10


Frida
Film ten opowiada o burzliwym życiu malarki Fridy Khalo. Jest całkowicie zgodny z biografią, dlatego też nie chcę niczego ujawniać. Kto zna, ten wie.
Gra aktorska stoi na naprawdę wysokim poziomie. Od razu widać, że Salma Hayek jest naprawdę zainteresowana tą postacią. Mocno się z nią utożsamiła. Chodziła na wystawy Fridy, rozmawiała z ludźmi, którzy ją znają, czytała jej biografię. Walczyła, by ten film powstał. Wierzymy, że Salma jest Fridą. I wygląda na to, że ona sama w to wierzy. Ponadto kostiumy i charakteryzacja są naprawdę rewelacyjne. 
Czasem miałam wrażenie, że całe życie malarki zostało spłycone do seksu i zdrad małżeńskich Diega. 7/10

14 komentarzy:

 1. Nikifora i Fridę już dawno miałam obejrzeć

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie, trudno się przyzwyczaić do Megan Fallows w innej roli, dla mnie zawsze pozostanie Anią, notabene mam ogromny sentyment do tych filmów i lubię wracać do tej serii. :) Swoją drogą "Świat bez końca" mnie zaciekawił, chyba się skuszę i obejrzę kilka odcinków, może mnie wciągnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale przecież życie i twórczość Fridy były nierozerwalnie połączone ze zdradami Diega :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierz mi, że jej osobowość kształtowała się na taką a nie inną bez udziału Diega. Była sobą (artystką, kobietą z tak zwanymi problemami) na długo przed poznaniem Diega.

   Usuń
 4. Nie słyszałam o tym serialu, a tematycznie bardzo mnie zainteresował.

  OdpowiedzUsuń
 5. Film podobał mi się, książki Folletta jeszcze bardziej, a dorosła Ania rzeczywiście wywołuje nostalgię. A gdy się pomyśli, że Gilberta nie ma już wśród nas, jest jeszcze większy żal...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam niczego z powyższych.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Frida" jest jednym z moich ulubionych filmów :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie też Ania zawsze pozostanie Anią z Zielonego Wzgórza i ten upływ czasu te zdjęcia bardzo uświadamia ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oglądałam jedynie ,,Firdę'', ale jakoś mam mieszane uczucia co do tego filmu.
  Przyznam, że ogromnie zaskoczyło mnie zdjęcie dorosłej Ani. Jejku, jak ten czas leci...

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam tylko o filmie „Mój Nikifor” i koniecznie muszę go obejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ,,Mój Nikifor" bardzo chcę obejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem ciekawa tego serialu, choć do ich oglądania akurat ciężko mi się zebrać ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. 3 film brzmi ciekawie. Kto wie, może obejrzę :)
  Pozostawiam i zapraszam do mnie~ Nataliaaa
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz! Jestem ogromnie wdzięczna w uczestniczeniu w życiu mojego bloga.
Komentarze anonimowe będą kasowane (proszę o przedstawianie się).